Hrozí rodičom pre zavreté školy strata práce?

Hrozí rodičom pre zavreté školy strata práce?

To, že sa deti nemôžu vrátiť do školských lavíc, spôsobuje problémy viacerým zamestnancom, ktorých firmy volajú späť do práce.

Zdravotná sestra Mariana pracuje v zubnej ambulancii v hlavnom meste. Pre koronakrízu je so svojimi deťmi vo veku päť a šesť rokov doma na ošetrovnom. Od polovice apríla je však zubná ambulancia otvorená a Marianu v práci potrebujú. Keďže sú škôlky a školy zatvorené, nemá kam dať deti. K starým rodičom ich pre hrozbu koronavírusu dať nemôže. V jej práci preto zvažujú, že si nájdu novú sestričku. "Pomohlo by, keby otvorili školy a škôlky aspoň pre menšie deti, ktoré nemôžu byť samy doma. Mohla som sa vrátiť do práce. Nie je to len môj prípad, ale mnohých ďalších," upozornila HN Mariana, ktorá vzhľadom na svoju situáciu v práci nechcela zverejniť celé svoje meno.

? Strach zo straty práce

Podľa Zákonníka práce ju počas poberania ošetrovného a ani po návrate do práce vyhodiť nemôžu. "V čase mimoriadnej situácie, núdzového a výnimočného stavu a počas dvoch mesiacov po jeho odvolaní nemôže dať zamestnávateľ zamestnancovi na OČR výpoveď," vysvetľuje advokát Alan Strelák. Upozorňuje však, že v rámci výnimky môže byť zamestnanec prepustený aj v tomto prípade, a to z organizačných dôvodov.

V praxi sa pritom môže diať napríklad aj to, že firma zruší pracovné miesto a vytvorí nové – pod iným názvom, s podobnou náplňou práce. "Ak bolo účelom uzatvorenia pracovného pomeru umelo vytvoriť miesto a po návrate zdravotnej sestry z OČR spôsobiť jej nadbytočnosť, mohlo by byť konanie zamestnávateľa súdom vyhodnotené ako zneužitie práva," pripomenul advokát Andrej Guba.

V neistote zo straty zamestnania pritom môžu byť desaťtisíce rodičov, ktorí skončili s deťmi na ošetrovnom. Podľa pôvodných odhadov ministerstva práce má byť na OČR zhruba 200-tisíc ľudí. Aj keď sa na Slovensku šíri koronavírus výrazne pomalšie než v iných krajinách Únie, u nás sa ešte len vedie debata, ako pomôcť s opaterou detí zdravotníckym pracovníkom. Súčasný plán naplno otvoriť školy a škôlky pripadá najskôr na 3. júna, teda v poslednej štvrtej fáze, a väčšine expertov sa nepozdáva.

Predseda vlády Igor Matovič totiž preferuje vyčkávanie. Skoršie otváranie škôl pripustil len v prípade, ak si udržíme vnútornú disciplínu a v priebehu dvoch týždňov sa počet nakazených zníži na nula. "Zrýchlenie otvárania odporúčam aj pri škôlkach a školách, keďže ich zatvorenie viaže významnú časť pracovnej sily a zvyšuje nerovnosti vo vzdelávaní," povedal pre HN Peter Goliáš, riaditeľ INEKO.

? Zdravotníci budú mať prednosť

Rezort školstva zatiaľ presadzuje aspoň otvorenie materských a základných škôl pre deti pracovníkov v zdravotníctve. "Dlhodobo hovoríme o tom, že by sme chceli za prísnych bezpečnostných opatrení a na základe dobrovoľnosti otvoriť materské a základné školy pre pracovníkov v zdravotníctve," povedal minister školstva Branislav Gröhling. K jeho názoru sa prikláňa infektológ Vladimír Krčméry. Argumentuje tým, že zdravotné sestry či lekári musia byť s deťmi doma na OČR, no na druhej strane ide o profesie, ktoré potrebujeme. Zvýšené poberanie ošetrovného evidujú aj v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR): "Tým, že sú školy pozatvárané, rodičia si berú hromadne OČR, čo, samozrejme, komplikuje chod firiem."

Rodičom pracujúcim v oblasti zdravotníctva sa snažia vyjsť v ústrety viaceré samosprávy. A to tým, že v priestoroch škôlok otvárajú zariadenia na opatrovanie ich detí. "Projekt opatrovania detí zamestnancov Fakultnej nemocnice Trenčín sme začali už 20. apríla. O deti vo veku tri až 10 rokov sa staráme v mestských priestoroch škôlky na Legionárskej ulici," odkázali z tlačového oddelenia mesta Trenčín. Úvahy o pomoci deťom rodičov v prvej línii potvrdili pre HN aj mestá Žilina, Trnava a Nitra.

Zdroj: Hnonline.sk