Hrozí kolaps aj tvrdý štrajk: Lekári tlačia na vládu, Lengvarský obvinenia odmieta! Rezorty na seba odkazujú

Zdroj: www.topky.sk

20.04.2022 Monitoring médií
Hrozí kolaps aj tvrdý štrajk: Lekári tlačia na vládu, Lengvarský obvinenia odmieta! Rezorty na seba odkazujú

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR minulý týždeň upozornila na hroziaci kolaps zdravotníctva, ku ktorému by mohlo prísť od začiatku mája. Premiéra Eduarda Hegera požiadali v otvorenom liste o stretnutie s cieľom hľadať riešenie urgentnej situácie. List bol adresovaný aj ministrovi financií Igorovi Matovičovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému. Rezort zdravotníctva v reakcii uviedlo, že robí všetko pre zlepšenie situácia.

„Už pri vzniku rozpočtu na rok 2022 sme upozorňovali, že nie je dostatočný a nepokrýva ani dofinancovanie nárastu minimálnych mzdových nárokov vyplývajúcich z platnej legislatívy, zvýšené náklady spojené s rastom cien energií či inflácie,“ uviedla AZZZ SR s tým, že ani avizovaných 365 miliónov eur pre zdravotníctvo nie je dostatočných. List podpísali zástupcovia malých a stredných nemocníc, polikliník, ambulancií, dopravnej zdravotnej služby a chemického a farmaceutického priemyslu.

AZZZ SR upozorňuje, že prípadné vypovedanie zmlúv zdravotným poisťovniam zo strany zdravotníckych organizácií by mohlo spôsobiť napríklad odloženie plánovaných hospitalizácií a urýchliť odchod zdravotníkov do zahraničia. „Vážne dosahy nedofinancovania pre ambulantný sektor avizuje aj Asociácia súkromných lekárov. Nízke platby od poisťovní neumožňujú ambulanciám, ktoré sú neštátnymi zariadeniami, získať alebo udržať sestry,“ konštatuje v liste. Hovorí tiež o slabej motivácii prevádzkovať ambulancie pre lekárov v dôchodkovom veku.