Home office je stále vzácnosťou

Zdroj: www.etrend.sk

09.03.2020 Monitoring médií
Home office je stále vzácnosťou
Začať pracovať ešte v pyžame, nemusieť nikam dochádzať, dopriať si poctivý domáci obed... Napriek dobe internetu, virtualizácie a mobilných technológií tieto výhody pravidelne využíva iba 3,6 percenta zamestnaných Slovákov. Práca z domu je v SR v porovnaní so západnou Európou málo rozšírená.
Z domu pravidelne pracujú len dvaja zo sto zamestnancov.
,,Dôvodom je, že Slovensko je priemyselná krajina, kým v západnej Európe dominuje skôr sektor služieb," ponúka vysvetlenie hovorkyňa Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Miriam Filová. Tento spôsob práce skrátka nie je možné aplikovať pri všetkých zamestnaniach, dodáva.
Home office je najrozšírenejší v Rakúsku, vo Fínsku a v Holandsku, kde v teple domova bežne ostáva viac ako desatina pracujúcich. V krajinách ležiacich juhovýchodne od Slovenska je to, naopak, takmer neznámy pojem. V Bulharsku sa týka len troch z tisícky zamestnancov. V celej Európskej únii sa priemer pohybuje mierne nad piatimi percentami.
Z vývoja za posledných dvadsať rokov sa navyše zdá, že práca z domu už má na Slovensku svoj vrchol za sebou. V roku 2016 bola bežná pre 4,1 percenta zamestnancov. Keď k nim pripočítame zhruba päťpercentný podiel tých, ktorí home office využívajú aspoň občas, zistíme, že s prácou z domu malo vtedy, ako aj dnes skúsenosť približne len deväť percent zamestnaných Slovákov.
Kto si pod pojmom ,,človek na home office" predstavuje mladého IT špecialistu pracujúceho v korporátnom prostredí, háda zle. Z domu dnes robia predovšetkým samostatne zárobkovo činné osoby v dôchodkovom veku. U zamestnancov, najmä u tých najmladších, je tento benefit veľmi ojedinelý.
Zdroj: Trend
https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2020/cislo-9/home-office-je-stale-vzacnostou.html?itm_site=etrend&itm_template=article&itm_area=article&itm_module=related&itm_position=5