Heger naštval podnikateľov: Rozpútala sa drsná vojna s firmami! Absolútna blbosť, reaguje Matovič

Zdroj: www.cas.sk

17.01.2023 Monitoring médií
Heger naštval podnikateľov: Rozpútala sa drsná vojna s firmami! Absolútna blbosť, reaguje Matovič


Toto len tak nevyšumí. Premiér Eduard Heger (46) si počas víkendu poriadne zavaril svojimi vyjadreniami na adresu nezvládnutej pomoci pre podnikateľov.

Najmä malé prevádzky zaskočili vysoké zálohové faktúry za energie, ktoré mali byť podľa kompetentných zastropované. Vláda začala problém hasiť na poslednú chvíľu, pričom Heger z toho viní samotné firmy. Tie mali podľa neho prísť skôr s požiadavkou, aby sa im kompenzovali platby vopred, a nie až po tom, čo ich zaplatia. 

Mnohým podnikateľom stúpli ceny deväťnásobne, pretože od nich vyžadovali dodávatelia tepla a elektriny, aby zaplatili burzové ceny energií. Tie pritom vláda zastropovala, no nedotiahla spôsob, ako ich bude kompenzovať. Po tom, čo začali malí podnikatelia hlásiť, že ide o problém a nedokážu tak svoj biznis utiahnuť, sa vláda začala o celú vec zaujímať.

Heger však z chaosu viní práve firmy. „Nikto od októbra do konca roka neprišiel: haló, zabudli ste na to, že nám prídu vysoké zálohové faktúry. Počuli ste to niekoho povedať? Pokojne mohli prísť kedykoľvek,“ kritizoval Heger.

„Prečo samosprávy v októbri alebo novembri nepovedali: počkajte, my budeme mať problém s preddavkami?“ osopil sa aj na mestá a obce. Vraj keby o tom vláda vedela, tak to by to nastavila vopred. „Takto to chceli, tak to tak majú. Teraz je nová požiadavka, prerobíme to a problém bude, chvalabohu, vyriešený,“ dodal.

Absolútna blbosť

Heger sa to následne snažil žehliť na sociálnej sieti. „Budem sa zaujímať o to, či rezort hospodárstva ponúkol riešenie na tento scenár, keďže v prvom rade je to kompetencia ministerstva,“ skonštatoval. Peter Pellegrini z Hlasu uviedol, že „ide o nehoráznosť a Heger by mal zmiznúť z verejného priestoru“. Premiérove výroky vysvetľovali aj ďalší politici OĽaNO.

Igor Matovič hovorí, že bolo psou povinnosťou ministra, aby pomoc sprocesoval. To, že podnikatelia mali upozorniť na vysoké ceny je podľa Matoviča „absolútna blbosť“. „Ale čo on miesto toho spravil? Schválený rozpočet a odcestoval na trojtýždňovú dovolenku. Má zmysel taký minister, aby tam zostával? Podľa môjho názoru nemá,“ myslí si Matovič. Podľa neho má „opálený“ minister prísť na tlačovku a odprezentovať riešenie.

Hovorili sme to mesiace

Nový Čas oslovil aj Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení, čo si o výrokoch Hegera myslia. Tvrdia, že ak pomoc nepríde v dostatočnom objeme a rýchlo, tak vláda po sebe zanechá oslabený priemysel.

„Na túto situáciu upozorňujeme už niekoľko mesiacov a nepredpokladali sme, že riešenie sa bude hľadať až tak dlho a dospeje do tohto štádia. Jednou z navrhovaných možností bolo, že toto navýšenie bude kompenzované prostredníctvom dodávateľov. Na rokovaní s pánom premiérom sme taktiež opakovane navrhovali, aby výšku za TPS (tarifa za prevádzkovanie systému) prebral na seba štát, čo by taktiež zmiernilo dosahy energetickej krízy,“ uvádzajú.


Toto len tak nevyšumí. Premiér Eduard Heger (46) si počas víkendu poriadne zavaril svojimi vyjadreniami na adresu nezvládnutej pomoci pre podnikateľov.

Firmy vysvetľujú, že v čase rokovaní rátali aj s tým, že kompenzácie prídu skôr. „Dovoľujeme si upozorniť, že stále nie je jasné, kedy bude výzva na kompenzácie spustená,“ dodali zástupcovia podnikov.