Firmy už nemajú platiť drahú zdravotnú službu

Firmy už nemajú platiť drahú zdravotnú službu

V parlamente bude návrh, ktorý by mal mnohým firmám zrušiť povinné prehliadky či posudky zamestnancov.

Firmy na Slovensku môžu ušetriť poriadny balík peňazí. Ak im štát zruší povinnú pracovnú zdravotnú službu, ktorá im prikazuje objednávať lekárske prehliadky či posudky zamestnancov. Ministerstvo zdravotníctva už začalo pracovať s návrhom, ktorý by mal tieto povinnosť zúžiť.

"Od zrušenia povinnej zdravotnej služby očakávame zníženie administratívnej záťaže a zároveň zníženie nákladov," tvrdí hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Špániková.

Cena za zdravotnú službu na jedného pracovníka sa pritom pohybuje okolo stovky eur na rok. Sumy sa však môžu pre jednotlivé firmy veľmi líšiť. Iná je pre malé administratívne firmy a iná pre veľké výrobné závody, vysvetľuje Vladimíra Jalčová, členka predstavenstva spoločnosti BE-SOFT, ktorá zdravotnú službu poskytuje.

Zdravotný dohľad pre všetkých zamestnancov musia firmy zabezpečovať od roku 2015. V minulosti toto opatrenie platilo len pre ľudí, ktorí robili rizikovú prácu, teda napríklad baníkov.

Opozičný návrh

S prehodnotením povinnosti sa pohráva súčasná koalícia, ktorá si to zakotvila aj do programového vyhlásenia. Návrh na jej zúženie len pre rizikovú prácu však napokon predložila do parlamentu opozičná strana SaS. To, či prejde, je otázne. "Budeme na schôdzi riešiť veci, ktoré nič nezmenia a sú len vytrhnuté z kontextu. Z toho dedukujete, že nemôžeme podporovať neodborné amatérske návrhy," vyjadril sa predseda parlamentu Andrej Danko ku všetkým návrhom predloženým opozíciou.