Firmy sú v šachu, testy na pracoviskách vláda už nerieši. Kto ich bude platiť vo víre omikronu?

Zdroj: www.trend.sk

01.02.2022 Monitoring médií
Firmy sú v šachu, testy na pracoviskách vláda už nerieši. Kto ich bude platiť vo víre omikronu?
Zamestnávatelia pátrajú po tom, čo bude s preplácaním testov zamestnancov od februára. Štátne rezorty majú k situácii zvláštny prístup, alebo len umlčujú ďalšie zámery
Žiadne plánovanie dopredu, len jeden veľký chaos. Takto to vyzerá, keď sa vláda Eduarda Hegera nezaoberá tým, čo sa stane o dva dni, kedy zrejme skončí preplácanie testov vo firmách zamestnancom. Nikto z ministrov totiž na posledné januárové rokovanie vlády takýto návrh nepredložil.
Je otázne, či kvôli tomu, aby štát „pritlačil“ na neočkovaných zamestnancov a tí si antigénové testy hradili z vlastného vrecka, alebo politici majú iné zámery , ktoré doteraz taja. Je totiž veľmi málo pravdepodobné, že by na otázku, ktorá sa týka všetkých zamestnávateľov, akosi len tak zabudli.
Nikto nič firmám negarantuje
Vlna omicronu však ešte len bude vrcholiť a zamestnávatelia nevedia, ako sa majú zariadiť, podotýka na sociálnej sieti účtovná poradkyňa pre mzdy, dane a účtovníctvo Jaroslava Lukačovičová.
„V pondelok 31. januára 2022 sa oficiálne súčasný režim končí. Vlna omicronu bude ešte len vrcholiť a zamestnávatelia budú bojovať asi s najväčšími výpadkami zamestnancov od začiatku pandémie. Bolo by teda vhodné odpovedať zodpovedným firmám, čo sa bude diať ďalej,“ spresnila s tým, že to by sme však nemohli žiť v krajine, kde všetko prichádza o päť minúť dvanásť, alebo sa mení retroaktívne.
Ako sa pre spravodajstvo TV Markíza vyjadrili oslovení ministri, nikto sa touto otázkou priamo nezaoberá. Pritom ešte začiatkom januára minister hospodárstva Richard Sulík, ktorého rezort má preplácanie testov zamestnávateľom na starosti, tvrdil: „Zasadneme včas, musíme schváliť, čo bude od februára. Do konca januára preplácame firmám štyri eurá na jedného zamestnanca. Čo však bude neskôr, neviem,“ dodal.
Odvtedy sa nezmenilo nič. Prešli ďalšie dni, ďalšie týždne. Januárové rokovanie vlády pred pár dňami nič nové v tomto prípade neprinieslo. „Takýto bod nebol na rokovanie zaradený,“ uviedol minister práce Milan Krajniak.
Pridal sa k nemu aj minister financií Igor Matovič. „Keby som niečo povedal, zase by som bol za zlého. Keby teraz nejaký minister prišiel s návrhom zrušiť testovanie vo firmách, tak by mal ísť na psychiatrické vyšetrenie,“ dodal pre TV Markíza.
Nezaočkovaní zamestnanci by sa mali na pracoviskách testovať raz týždenne aj po 1. februári. Len ich preplácanie je stále otvorené. Podobná situácia sa udiala deň pred koncom minulého roka, kedy poslanci narýchlo rokovali online k tejto téme. TREND zisťoval viac, čo firmy i zamestnancov čaká.
Neočkovaní s testom raz týždenne
Po rokovaní vlády to pripustil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Testovanie zamestnancov bola aj jedna z tém ústredného krízového štábu.
„Jednotlivé firmy sú na to pripravené a majú manuály, ako to zvládnuť tak, aby neohrozili chod najmä kritickej infraštruktúry,“ poznamenal V. Lengvarský pre médiá. Predpokladá, že predĺženie OTP režimu na pracoviskách sa udeje v súčinnosti s hlavným hygienikom. Vlna omikronu bude vraj krátka, prudká a zasiahne veľa sektorov.
Zamestnávatelia majú od novembra povinnosť kontrolovať zamestnancov v režime OTP, teda či sú očkovaní, prekonaní alebo majú negatívny test. Ak sa títo nepreukážu vhodným dokladom a odmietnu možnosť bezplatne sa otestovať na náklady zamestnávateľa, zamestnávateľ im neumožní vstup na pracovisko.
„Ide o prekážku v práci na strane zamestnanca bez náhrady mzdy, ak sa nedohodnú inak. Napríklad na čerpaní dovolenky, náhradného voľna a podobne,“ skonštatovala pre TREND Dana Nemčíková, partnerka z advokátskej kancelárie Ružička and Partners.
Podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (č. 355/2007 Z. z.) by mala táto povinnosť firiem kontrolovať zamestnancov trvať najdlhšie do 30. apríla 2022.
Preplácanie zatiaľ do konca januára 2022
Náklady na antigénový samotest budú podľa rezortu hospodárstva kompenzované zo strany štátu sumou štyri eurá na každého otestovaného zamestnanca. Náklady spojené s testovaním zase v sume jedného eura. O finančnú náhradu môže žiadať zamestnávateľ v mesiaci február 2022 za všetky vykonané samotestovania jednorazovo.
„Povinné testovanie zamestnancov a preplácanie testov bolo schválené vládou zatiaľ do konca januára. Finišujeme s technickým zabezpečením pre prijímanie žiadosti a následné preplácané testov urobených za december 2021 a január 2022,“ uviedla hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková.
U omikronu sa očakáva rýchly nárast počtu nakazených a to môže ovplyvniť vo výraznej miere aj rôzne typy prevádzok. „Firmy musia byť pripravené na výpadok vysokého počtu zamestnancov. Nateraz sme pozitívni a dúfame, že podniky nebudú musieť pre nedostatok pracovníkov prerušiť svoju výrobu,“ hovorí pre TREND Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD).
K 27. januáru 2021 naďalej v asociácii nemajú žiadne informácie o spôsobe testovania zamestnancov, ani o refundácii nákladov. Mnohí ich členovia vyhodnocujú pandemickú situáciu na svojich pracoviskách na dennej báze. Podľa jej aktuálneho vývoja zavádzajú potrebné a odskúšané opatrenia.
„Častokrát to znamená, že podniky majú zavedené prísnejšie pravidlá a napríklad už dnes testujú zamestnancov častejšie, resp. testujú rizikové skupiny zamestnancov a to bez ohľadu na zaočkovanosť," uvádza Paulína Pokorná, odborníčka na pracovnoprávne vzťahy APZD.
Firmy nie sú testovacie centrá
Naďalej v APZD tvrdia, že firmy nie sú testovacie centrá. Priemyselné podniky sú založené pre to, aby realizovali priemyselnú výrobu a nie testovali zamestnancov. Východiskom z tejto situácie je opätovný návrat k mobilným odberným miestam (MOM), ktoré fungovali aj počas druhej vlny. Mobilné miesta by testovali zamestnancov a výsledok by následne automaticky zaevidovali aj v štátnom systéme.
„Po otestovaní by firmy následne už iba kontrolovali zamestnancov pred vstupom na pracovisko v režime OTP. Kompenzácie zo strany štátu by smerovali priamo do MOM-iek, buď vo forme preplácania testov alebo ich distribúcie zo štátnych rezerv priamo do odberových miest," podotýka P. Pokorná. Toto riešenie by bolo prospešné pre obe strany. Testovanie by bolo efektívne a profesionálne.
V kritických prípadoch osobitný režim
Pozitívom posledných dní je skrátenie domácej izolácie pozitívnej osoby, a to z desiatich na päť dní. Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) to umožňuje od 25. januára, informovala médiá hovorkyňa úradu Daša Račková. Po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako šesť rokov, nosiť na verejnosti 5 dní respirátor FFP2.
„Najviac ohrozené môžu byť nepretržité prevádzky, ako aj podniky v kritickej infraštruktúre, kde zamestnancov nie je možné zo dňa na deň nahradiť,“ upozorňuje Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). Napríklad niektoré podniky v oblasti chémie či energetiky využívajú zložité technológie, kde sa manipuluje aj s nebezpečnými látkami.
Takíto prevádzkovatelia majú podľa slov hovorkyne rezortu K. Matejkovej pripravené pandemické plány a scenáre, ako postupovať pri vysokom počte nakazených. Napríklad v zmysle záložných pracovísk či oddelených pracovných zmien s minimálnym kontaktom s externým prostredím.
„Paragraf 4 vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) č. 252 zo 7. októbra 2021 definuje osoby v osobitnom režime. Vyhláška umožňuje, aby prevádzkovateľ prvku kritickej infraštruktúry nariadil v prípade nevyhnutnosti prácu aj pozitívnemu zamestnancovi na zabezpečenie bezpečnej prevádzky,“ konštatuje hovorkyňa pre TREND.
Klub 500 tiež víta rozhodnutie skrátiť štátom nariadenú karanténu pri pozitivite na ochorenie covid-19. Podľa výkonného riaditeľa klubu Tibora Gregora totiž hrozilo v strategických podnikoch odstavovanie kľúčových prevádzok.
„Zabezpečenie plynulej prevádzky priemyselných podnikov v krízovom režime umožní zachovanie pracovných miest a príjmov pre zamestnancov, plnenie záväzkov voči odberateľom a voči štátu, zabráni výpadkom v rozpočte na daniach a odvodoch,“ uzatvoril.
Ako sa doteraz preplácajú testy na pracoviskách:
Zamestnávatelia sú povinní kontrolovať režim OTP, teda testovať zamestnancov do 31. januára 2022.
Cena, ktorú bude štát preplácať zamestnávateľom za testovanie zamestnancov je nasledovná:
v sume 6 eur (5 + 1 euro) na jedného zamestnanca raz týždenne za rok 2021
v sume 5 eur (4 + 1 euro) na jedného zamestnanca raz týždenne za rok 2022.
Žiadosti o preplatenie nákladov budú zamestnávatelia predkladať za všetky testovania naraz a to vo februári 2022.