Firmám sa ľudia rekordne predražujú

Firmám sa ľudia rekordne predražujú
Nášmu biznisu uberajú peniaze skokový rast minimálnej mzdy aj príplatky za prácu v noci či cez víkend. Zamestnancovi, ktorý na Slovensku pracuje za minimálnu mzdu 520 eur, pípne na účet výplata v sume 430 eur. Firmu však stojí pracovník omnoho viac. A to vyše 700 eur mesačne. Rozdiel tvoria napríklad dane, odvody aj dovolenky. Slovenským podnikom pritom prudko rastie cena práce, teda to, koľko ich zamestnanec v skutočnosti stojí. Ukazujú to aj včerajšie čísla európskych štatistikov, podľa ktorých im náklady na zamestnancov v treťom štvrťroku vzrástli o 7,4 percenta. Kým priemer Európskej únie bol pri troch percentách. A v predošlých mesiacoch tohto roka bol rast ešte výraznejší.
▪️Vládne opatrenia
Medzi hlavné dôvody patria viaceré vládne opatrenia, ako napríklad rast minimálnej mzdy či zvyšujúce sa príplatky za víkendovú či nočnú prácu, skonštatoval analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli. Z jednotlivých odvetví "skáču" najviac mzdy v hoteloch a reštauráciách. Práve tento sektor platí zamestnancom často minimálnu mzdu, dodáva Reguli. A na najnižšie platy sú naviazané rôzne príplatky. Tie trápia aj bratislavský hotel Radisson Blu, ktorý prepočítal, že oproti vlaňajšku mu tieto náklady vzrástli takmer o 160 percent. "Hotelieri nemôžu zatvoriť recepcie počas nocí a reštaurácie cez víkendy. Uvedené príplatky však uberajú možnosť priplácať ľuďom podľa kvality vykonanej práce," dodal generálny riaditeľ hotela Radisson Blu Carlton Róbert Tóth. Aj preto zamestnávateľské zväzy tlačia na to, aby vláda odviazala príplatky za prácu od minimálnej mzdy. Najnižšie zárobky totiž v budúcom roku opäť skokovo stúpnu narásť by mali z dnešných 520 na 580 eur mesačne. Rast o 60 eur bude pre veľkú firmu, v ktorej pracuje tisíc zamestnancov v 24-hodinovom režime, znamenať dodatočné ročné náklady vo výške 1,5 milióna eur. Avšak nie cez samotnú minimálku, ale formou príplatkov, ktoré sa od nej odvodzujú. To, aby sa minimálka odpojila od príplatkov, už nášmu biznisu sľúbilo ministerstvo hospodárstva. Vláda chce preto pohľadať novú veličinu, na ktorú príplatky nadviaže. "Negatívny vplyv historického nárastu minimálnej mzdy sa ukáže práve v časoch, keď zamestnávatelia budú čeliť poklesu objednávok a začnú prehodnocovať každé euro. Je pravdepodobné, že spomalenie ekonomiky spolu s vysokými mzdovými nákladmi spôsobí silný nárast nezamestnanosti a zníži objem výroby vo fabrikách," konštatuje hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) Miriam Filová.
▪️Nedostatok pracovnej sily
Mzdy a celkové náklady práce ženú nahor aj ďalšie faktory. Podľa Reguliho je to napríklad administratíva a byrokratické náklady spojené s prijímaním, so zamestnávaním a s prepúšťaním zamestnancov. A aj ďalší dôvod, ktorý sa pre firmy opakuje už dlhé mesiace – nedostatok pracovníkov. Keďže podniky nedokážu nájsť vhodných ľudí, súťažia o nich aj tým, že ponúkajú vyššie platy. Podľa generálneho manažéra Asociácie hotelov a reštaurácií Mareka Harbuľáka je takéto tempo rastu neudržateľné.