Export je podľa asociácie zamestnávateľov ťahúňom ekonomického vývoja

Zdroj: www.teraz.sk

21.02.2022 Monitoring médií
Export je podľa asociácie zamestnávateľov ťahúňom ekonomického vývoja

Uviedla to tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová.

Export je ťahúňom ekonomického vývoja, potrebuje však zmenu. Uviedla to tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Miriam Filová.

Export aj inovácie patria podľa nej dlhodobo medzi tzv. ťahúne ekonomického rozvoja. Slovenská republika by mala mať záujem o stimuláciu exportnej a inovačnej výkonnosti podnikateľských subjektov, keďže táto aktivita môže viesť k rozvoju jej celej ekonomiky a dobiehaniu iných, ekonomicky výkonnejších krajín EÚ.

"Evidujeme však veľkú rozdrobenosť pro-exportných inštitúcií. Takáto fragmentácia pôsobí predovšetkým pre začínajúcich exportérov neprehľadne a zmätočne. Z dlhodobého hľadiska by bolo najefektívnejšie tieto kompetencie postupne zlúčiť," povedal prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský.

V kontexte uvedeného AZZZ podľa nej víta schválený dokument Memorandum Pro Export, ktorý vyzýva na verejnú diskusiu a pozitívne zmeny v podnikateľskom prostredí na Slovensku a podpore exportu slovenských firiem.

Memorandum z dielne Rady slovenských exportérov už podľa Filovej podporila nedávno aj AZZZ SR, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenská batériová aliancia, Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu a rad inštitúcií, firiem či jednotlivcov.

"Export je pre slovenskú ekonomiku bytostne dôležitý, a preto v AZZZ vnímame túto iniciatívu pozitívne a podporujeme ju," dodal prezident AZZZ SR.