Ekonomický výber: Aké sú najväčšie výzvy pre Slovensko a celý svet v roku 2023

Ekonomický výber: Aké sú najväčšie výzvy pre Slovensko a celý svet v roku 2023


Celý svet sa bude musieť vyrovnať s vysokou infláciou. Zdražovanie totiž výrazne ukrajuje z reálnych príjmov obyvateľstva.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Ceny energií zatiaľ prekvapivo klesajú: Budúci rok bude pre ekonomiku a ľudí pravdepodobne ešte veľmi ťažký. Tempo rastu inflácie bude pravdepodobne spomaľovať, avšak ceny tovarov a služieb budú výrazne vyššie ako rok-dva dozadu.

„Stále tiež nevieme, najmä v Európe, ako na tom budeme s cenami energií. Momentálne to vyzerá dobre, ceny plynu oproti letu výrazne klesli a sú približne tam, kde boli pred začiatkom invázie. Teraz nám pomáha relatívne teplé počasie, stále sa však môž stať, že ceny v rámci budúceho roka vzrastú alebo že Rusko bude dodávky opäť ešte výraznejšie obmedzovať,“ hovorí analytik spoločnosti XTB Tomáš Vranka.

 

Firmy a podnikateľov drví neistota a vyššie ceny energií: Výhľad ekonomického vývoja slovenských firiem zostáva podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáša Malatinského obklopený naďalej vysokou neistotou. Aj v tomto roku bude na podnikateľov ešte stále vplývať situácia okolo dramatických cien energií, rastúcich cien vstupov a stále aj, žiaľ, následkov vojny na Ukrajine.