Dostanú zamestnanci na stravu viac? Kým hodnota gastrolístkov stagnuje, ceny idú stále vyššie

Dostanú zamestnanci na stravu viac? Kým hodnota gastrolístkov stagnuje, ceny idú stále vyššie
Minister práce Milan Krajniak jasný odkaz pre ľudí zatiaľ nemá.
Tri eurá aj 80 centov. Takáto je minimálna suma stravného od leta 2019 až doteraz. Poslanci zvyšovanie cestovných náhrad, podľa ktorých sa „stravenky“ počítajú, odvtedy zmrazili.
To však rozhodne neplatí o cenách. Podľa emitentov stravných lístkov išli jedlá a nápoje v auguste oproti vlaňajšku hore o viac ako desať percent.
Zamestnanci či živnostníci, ktorí si stravné môžu odrátať z daní, to aj patrične cítia na svojej peňaženke.
Tým, že sa sumy rok a pol nemenili, aj hodnota gastrolístkov či najnovšie príspevku zamestnávateľa na stravu už čoraz menej zodpovedá realite. Napríklad v hlavnom meste a okolí za polievku a hlavné jedlo dáte minimálne 4,50 eur a viac.
Minister práce Milan Krajniak však jasný odkaz pre ľudí zatiaľ nemá. Čaká, ako sa k prípadnému zvýšeniu okrem odborárov postavia aj zamestnávatelia. Kým tí v gastrobiznise sú za, ostatní sa do vyšších výdavkov na zamestnancov nehrnú.
Spoločnú reč sa pokúsia nájsť na najbližšej tripartite. Viaceré krajiny sa snažili reštauráciám postihnutým koronakrízou v poslednom čase pomôcť. Francúzi napríklad vlani strop stravných poukážok zdvihli na takmer 40 eur.