Čo čaká Slovensko v roku 2023?

Zdroj: hnonline.sk

03.02.2023 Monitoring médií
Čo čaká Slovensko v roku 2023?

Schmögnerová na HNClube: Rok 2023 bude náročný, Slovensko však prekonalo aj ťažšie obdobia

Slovensko koncom 90. rokov trápilo viacero ešte vážnejších ekonomických ťažkostí ako dnes.
Kým vtedy to boli dôsledky vlády Vladimíra Mečiara, dnes vyplývajú najmä z vojenského konfliktu na Ukrajine.
Vysoká inflácia, ceny energií či potravín ostanú hlavnou výzvou aj v tomto roku.
Jednoduchou úlohou nebude ani pripraviť štátny rozpočet na rok 2024.
 

Píše sa rok 1998 a Vladimír Mečiar sa pred voľbami snaží ukázať v čo najlepšom svetle. Pri Novom Meste nad Váhom otvára diaľnicu a po jeho boku je nemecká topmodelka Claudia Schiffer, ktorá za úkon zobrala odmenu 100-tisíc dolárov. Nebol to však jediný háčik na celej akcii. Ukázalo sa, že niektoré úseky ciest staval Mečiar aj za cenu 30-percentných úrokov. Slovensko sa neskôr cez následky týchto transakcií dostalo, no bola to ťažšia cesta. Dlhy nám po ére Mečiara pomohli splatiť reformy a investície, ktoré naštartovali hospodársky rast.

 

 

 


Dôsledky vojny
Situáciu v roku 1998 prirovnala k minulým rokom aj bývala ministerka financií Brigita Schmögnerová, ktorá bola spoločne s prezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomášom Malatinským hostka prvej tohtoročnej konferencie HNClub s názvom Čo čaká Slovensko v roku 2023. Vyzdvihla, že požičať si v spomínanej dobe nebolo ťažké len pre štát, ale aj pre podnikateľov a obyčajných ľudí. „Úvery boli takmer nedostupné a keď ste aj ten úver získali, úroková sadzba sa pohybovala nad úrovňou 20 percent,“ spomenula Schmögnerová. Tiež dodala, že rovnako pri predaji štátnych dlhopisov na konci roku 1999 ich úroková sadzba vyskočila až na 30 percent.

 

Prezident AZZZ Malatinský tiež dodal, že inflácia ostane výzvou aj pre podnikateľov. „Tento faktor vždy toho podnikateľa brzdí v rozvojových aktivitách, spomaľuje investície alebo konzervuje jeho rozvoj,“ upozornil. Zväz upozorňuje na to, že práve veľkí podnikatelia nedostali od vlády od januára pomoc pri energiách. Výsledkom môže byť zmrazenie investícií. Práve investície nás pritom dostali von z ekonomických hrozieb po skončení Mečiarovej éry.