Čísla o poklese nezamestnanosti nie sú všetko. Trh práce môže čeliť ťažkej zime

Zdroj: www.trend.sk

26.09.2022 Monitoring médií
Čísla o poklese nezamestnanosti nie sú všetko. Trh práce môže čeliť ťažkej zime

Následky inflácie a blížiacej sa energetickej krízy sa zatiaľ na pracovnom trhu neodrazili. Aspoň to hovoria údaje Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Kým v júli nezamestnanosť klesla o 0,05 percentuálneho bodu, tak v auguste o 0,09 percentuálneho bodu na 6,14 percenta,“ informoval tento týždeň na tlačovej konferencii minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Predzvesť blížiacich sa problémov

Ľubomír Koršňák, analytik spoločnosti UniCredit Bank však upozorňuje, že uvedené údaje nemusia byť až také pozitívne, ako sa na prvý pohľad zdá. Ukazuje sa totiž, že miera nezamestnanosti po očistení od sezónnych faktorov prvýkrát od januára tohto roka vzrástla.

Ide síce len o nepatrný nárast, konkrétne 0,01 percentuálneho bodu, no môže byť prvým varovným signálom spomaľovania ekonomiky pod vplyvom energetickej krízy. Nehovoriac o tom, že toto číslo bude v septembri rásť. Dôvodom je pritom každoročný prílev čerstvých absolventov stredných škôl.

 

Analytik Inštitútu pre sociálnu politiku (ISP)  Matúš Baliak ho však považuje za sezónny fenomén, ktorý bude mať na svedomí len mierny nárast nezamestnanosti. „Nemožno hovoriť o zhoršovaní kondície trhu práce,“ myslí si. Údaje o pohybe v evidencii úradov práce však podľa analýzy UniCredit Bank ukazujú na jeho rastúcu slabosť.

 


Prvé príznaky krízy
Na dôležitosť opatrení zo strany štátu voči podnikateľskému prostrediu upozorňuje aj Branislav Jančuška, manažér Term&Perm personálnej agentúry Grafton. Pri ich absencii by sa mal personály trh pripraviť na ťažké a turbulentné časy. „ Bez systémových opatrení nás čaká obmedzenie produkcie, zastavenie výroby, dočasné či úplné zatvorenie prevádzok a hromadné prepúšťanie,“ ilustruje konkrétne situácie.


Obdobne situáciu vníma aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Za varovanie považuje už súčasné odstavenie výroby u niekoľkých významných podnikov, ako napríklad Slovalco, Duslo Šaľa či chemička Fortischem. Môže prísť pritom o začiatok domino efektu, ktorého následky pocítia aj zdanlivo nezainteresované sektory. „Odstavenie výroby má dopady aj na ďalšie stovky až tisícky v dodávateľských reťazcoch, ktoré sú reálne ohrozené,“ vysvetľuje hovorkyňa združenia Miriam Filová.