Chaos v OČR: otvorené školy biznisu nepomôžu

Chaos v OČR: otvorené školy biznisu nepomôžu

Na pár týždňov, ale predsa. Vďaka pozitívnemu vývoju situácie s koronavírusom deti už čoskoro budú môcť opäť nastúpiť do škôl a škôlok. To však so sebou nesie komplikácie pre desaťťisíce rodičov, ktorí sa o ne starajú doma a čerpajú ošetrovné, ako aj ich zamestnávateľov. Návrat do lavíc bude totiž dobrovoľný. A to naplno ukazuje legislatívnu dieru – zákon nárok na dávky v prípade nepovinného chodenia do školy nepozná. Odborníci preto nemajú jednotný názor, či otvorením škôl pandemická OČR zaniká, alebo nie.

Na verdikt sa čaká

Kedy a ako sa budú otvárať, sa podľa informácií rezortu školstva dozvieme začiatkom budúceho týždňa. Podmienky čerpania OČR sú však v kompetencii rezortu práce, ktorý pre HN uviedol len to, že situáciu rieši a o detailoch budú informovať v čo najväčšom predstihu. Premiér Igor Matovič pritom povedal, že rodičia, ktorí nedajú v júni dieťa do škôlky či školy, by mali čerpať ošetrovné naďalej. "Tak by to malo byť, tak by to bolo spravodlivé," povedal v pondelok. Zamestnávateľov to nepoteší. "Rodičia si berú hromadne OČR, čo, samozrejme, komplikuje chod firiem. Predovšetkým ak ide o kľúčové pozície, ktoré nemá kto nahradiť," uviedla v mene Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení jej hovorkyňa Miriam Filová. Potvrdzujú to aj čísla Sociálnej poisťovne. Za apríl vyplatila ošetrovné 65-tisíc rodičom, navyše ďalších 15-tisíc žiadostí evidovali otvorených. Návrat detí do škôl by pritom podľa Filovej výrazne odbremenil nielen firmy, ale už aj rodičov, keďže sa budú môcť vrátiť do práce a mať plnohodnotný príjem namiesto ošetrovného vo výške 55 percent z hrubej mzdy.

Deravý zákon

Problémom je, že pravidlá čerpania OČR pri otvorených školách s dobrovoľnou dochádzkou sú teraz nejasné. Ako upozornil exminister práce Jozef Mihál, je tu legislatívna diera. "Bolo by vhodné zákon upraviť, pretože vznikajú komplikácie a nejasnosti. Nemáme korektne ošetrenú definíciu dobrovoľného chodenia do školy a s tým súvisiaceho nároku zamestnanca na ošetrovné," povedal pre HN. Pri súčasnom znení by však mal podľa Mihála platiť výklad zákona v prospech občana, teda ak sa rodič rozhodne dieťa do školy nedať, mal by mať možnosť čerpať dávky aj naďalej. A ak ho do školy pošle, o dávku príde. Naopak, advokát Andrej Guba z kancelárie Soukeník-Štrpka tvrdí, že pre vznik nároku rodiča na ošetrovné je určujúce, že školy budú nariadením hygienikov otvorené. To znamená, že o pandemickú OČR by prišli všetci rodičia. "Zastávame právny názor, že ak by došlo k otvoreniu zariadení za súčasného právneho stavu a rodič by sa rozhodol využiť možnosť tam svoje dieťa neumiestniť, nárok na ošetrovne by mu zanikol," tvrdí Guba. Rovnako to vidí Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov. "V tomto prípade už nebude možné čerpať OČR. A to vedie k tomu, čo je v podstate aj správne, že vzdelávanie už bude povinné," vysvetlil Križo. Ošetrovné by bolo možné naďalej čerpať už len z "klasických" dôvodov, teda ak je niekto v rodine chorý alebo má nariadenú karanténu. Školský analytik Peter Zmeko však poukazuje aj na skutočnosť, že ak odkopírujeme holandský model, keď sa bude chodiť do školy len dva či tri dni z týždňa, je potrebné vyriešiť aj administratívnu stránku veci, keďže tu by bola OČR kolísavá. "Predpisy, ktoré máme, sa na túto situáciu nedajú aplikovať," potvrdil Zmeko. Ako to bude s vyplácaním ošetrovného pri dobrovoľnom návrate do školy, dnes nevie ani Sociálna poisťovňa. "Túto otázku sme doteraz neriešili. Stanovisko, ako sa upraví vyplácanie pre takýchto rodičov, musí ešte povedať ministerstvo práce, musí sa upraviť zákon. Pravidlá však musia byť stanovené tak, aby vykonateľnosť a kontrola čerpania bola jasná a zrozumiteľná," odkázal hovorca Peter Višváder.