Cestovanie vlády po Slovensku stojí nemalé peniaze. Prínos je otázny

Cestovanie vlády po Slovensku stojí nemalé peniaze. Prínos je otázny

Počas roka ministri cestujú po Slovensku do najmenej rozvinutých krajov. Každému regiónu odklepnú niekoľko miliónov eur formou regionálneho príspevku. Peniaze putujú aj z rozpočtovej rezervy. Rokovania však vyvolávajú otázniky: majú skutočne efekt alebo ide len o politickú propagáciu?

Či ide o skutočnú pomoc regiónom je otázne. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu ,,výjazdové rokovania majú predovšetkým politické – propagačné dôvody, hoci niekedy aj v tomto prípade môže platiť, že lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť.‘‘ Rozvoj zaostávajúcich regiónov je vo všeobecnosti náročná úloha, ,,regionálne rozdiely buď neklesajú alebo veľmi pomaly,‘‘ doplnil Ďurana.

Agenda sa dá vybaviť v aute

Podľa analytika to, či sú rokovania rentabilné alebo je to len vyhadzovanie peňazí, je náročné posúdiť. Závisí to od konkrétneho programu a konkrétneho člena vlády. Zároveň ale pre Glob.sk podotkol, že ,,pri dnešnom technickom vybavení sa dá množstvo agendy vybaviť z auta‘‘.

Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka je otázka finančných výdavkov vecou uhlu pohľadu. ,,Každý proces rozhodovania v demokracii stojí nejaké náklady, ale omnoho dôležitejší je konečný efekt.” Ten vláda zistí následnou kontrolou, kedy sa do regiónov po roku vrátia a zistia, aké ciele boli alebo neboli naplnené. ,,Až neskoršia prax ukáže do akej miery boli podporené aktivity využívané tak, ako bolo deklarované,” povedal pre Glob.sk Kaliňák.

Mestá a obce finančnú injekciu zo strany vlády pociťujú, ,,nakoľko im to pomôže pri konkrétnych investičných aktivitách prípadne v tých oblastiach, kde je potrebná miera spolufinancovania,” dodal hovorca ZMOS Kaliňák.

Pre samotné regióny môžu byť dokonca efektívne a systémovo investované verejné prostriedky prínosom. ,,Treba však myslieť na to, že síce najmenej rozvinuté okresy majú spoločné črty, ale majú aj svoje špecifiká, na ktoré treba prihliadať,‘‘ vysvetlila pre Glob.sk hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Miriam Špániková.

Umelo vytvorené pracovné miesta?

Vláda sa na stretnutiach v regiónoch snaží riešiť vysokú nezamestnanosť podporou vytvorenia pracovných miest. Túto agendu podporuje aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, ,,avšak vzhľadom na to, že už v minulosti boli podobné ambície a aj aktivity zo strany vlády, ktoré žiaľ nedosiahli želaný efekt, nečakáme v tejto oblasti závratný prevrat. Aj keď sa pracovné miesta v takomto regióne vytvoria, otázkou je či sú dlhodobo udržateľné, alebo či sú umelo vytvorené len po dobu kým sa neminie štátna injekcia,‘‘ zdôraznila hovorkyňa asociácie Špániková. Dôležité je myslieť aj na to, ,,či dotáciami podporené pracovné miesta nespôsobia zánik iných pracovných miest,‘‘ doplnil analytik INESS Ďurana.

Žiadna motivácia

Problémom v málo rozvinutých okresoch sú zväčša nízkokvalifikovaní ľudia. Dôvodom je nedostatočná motivácia nájsť si prácu. ,,Ak niekde chceme vytvárať pracovné miesta a regióny podporovať, musíme dobudovať infraštruktúru, inak je pre nich akákoľvek štátna pomoc bezpredmetná. Štát by sa mal zamerať aj na vzdelávanie,‘‘ skonštatovala hovorkyňa AZZZ Miriam Špániková.

Milióny hore dole

Tento týždeň vláda zavítala do Sniny a Levoče. Pre okres Snina kabinet v stredu tradične vyčlenil z rozpočtovej rezervy milión, ktorý na zasadnutí ešte navýšili na sumu viac ako 1,2 milióna eur. Rozhodli aj o regionálnom príspevku vo výške viac ako 2 milióny eur.

Ďalší deň vláda zasadla v Levoči. Tam lietali opäť závratné sumy. Aj tu sa ministri rozhodli navýšiť milión o 215-tisíc eur. Regionálny príspevok podľa zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov odsúhlasili na úroveň 2,215 milióna eur.

Vláda sa na základe výjazdových rokovaní do menej rozvinutých okresov môže, ale aj nemusí ďalej inšpirovať vo svojej práci. ,,Je to legitímne rozhodnutie vlády a individuálnou vecou jej členov, do akej miery podnety a informácie získané v regiónoch zavážia v ich rozhodovaní, prípadne ich budú inšpirovať v tvorbe legislatívy a podzákonných noriem,”uzavrel hovorca ZMOS Kaliňák.