Boj o zamestnancov sa zostruje, hlásia firmy

Boj o zamestnancov sa zostruje, hlásia firmy

Hoci momentálne je na Slovensku približne 100-tisíc pracovných miest, na ktoré firmy nevedia nájsť zamestnancov, toto číslo sa bude v najbližšom štvrťroku opäť zvyšovať. Vyplýva to z výsledkov prieskumu personálnej agentúry Manpower. Podľa neho bude v treťom štvrťroku vytvárať nové pracovné pozície takmer každý piaty zamestnávateľ na Slovensku. "Súčasná situácia sa považuje za kritickú. Vieme, že spoločnosti už nemajú problém nájsť len kvalifikovaných zamestnancov, ale aj nekvalifikovanú pracovnú silu," informovala generálna riaditeľka Manpower Jaroslava Rezlerová.

Stratená generácia Y?

Agentúra vidí na slovenskom trhu veľký problém s uspokojením generácie Y, ktorá buď príliš často strieda prácu, alebo radšej odcestuje do zahraničia. Podľa Rezlerovej si títo ľudia uvedomujú, že budú musieť pracovať omnoho dlhšie ako súčasní dôchodcovia, preto potrebujú viac voľna či flexibilnejší pracovný čas. Ide o ľudí, ktorí sa narodili v rokoch 1980 až 1995. Analýza poukazuje na to, že títo ľudia budú v roku 2020 tvoriť viac ako tretinu pracovného trhu. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McRoy Group Ľuboš Sirota si myslí, že spoločnosti sa postupne s požiadavkami tejto generácie zmieria. "Sme presvedčení, že firmy s rastúcim zastúpením generácie Y budú na jej špecifiká reagovať v čoraz väčšej miere. Bude to spôsobené i tým, že čoraz viac ľudí z tejto generácie bude zastávať vedúce pozície vo firmách. S rastúcim vekom týchto zamestnancov by mala postupne klesať aj miera ich fluktuácie," zdôraznil. Zamestnávatelia však nesúhlasia, podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku firmy nemajú dôvod na to, aby sa prispôsobovali. "Takéto požiadavky majú najmä absolventi vysokých škôl, ktorí sú zvyknutí na voľnejší priebeh štúdia. Musia sa však zmieriť s tým, že už nie sú deti a majú povinnosti," vysvetlil. Podľa neho je prispôsobovanie sa takýmto zamestnancom neprípustný hazard, firmy totiž majú svoje úlohy a reagujú na požiadavky trhu.

Demotivátor pracovníkov

Súčasná nezamestnanosť na Slovensku je na úrovni 9,6 percenta. Ministerstvo práce poukazuje, že miera nezamestnanosti sa približuje k možnému minimu. Mnohí ľudia majú podľa Halbrštáta nechuť pracovať vo výrobe, práve tá hlási veľký nedostatok pracovných síl. "Ľudia si totiž myslia, že práca je omnoho náročnejšia a stresujúcejšia, ako v skutočnosti naozaj je. Vidím to najmä v tom, že takéto firmy dávajú málo financií na prezentáciu areálov či na konkrétne informovanie o možnostiach zamestnancov na takýchto pozíciách," dodal Halbrštát. Podľa štátneho tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka je to chyba najmä úradov práce. "Myslím si, že úlohou a povinnosťou úradov práce je práve dostatočne informovať a robiť osvetu o voľných pracovných miestach. Tento problém tak môže zakotviť aj na štátnej pôde," hovorí Hošták. No prezentovať sa pred potenciálnymi zamestnancami sa snažia aj niektoré firmy. "Vo Volkswagene Slovakia sa môžu uchádzači prihlásiť na prehliadku závodu s odborným výkladom a pozrieť si tak svoje budúce pracovisko," povedala hovorkyňa Volkswagenu Slovensko Lucia Makayová.

Vývoj počtu zamestnancov vo firmách na Slovensku

Obdobie Nárast Pokles Bez zmeny Nevie Čistý index trhu práce
3. štvrťrok 2016 17 % 4 % 77 % 2 % 13 %
2. štvrťrok 2016 11 % 3 % 84 % 2 % 8 %
1. štvrťrok 2016 14 % 4 % 78 % 4 % 10 %
4. štvrťrok 2015 14 % 7 % 79 % 0 % 7 %
3. štvrťrok 2015 17 % 5 % 76 % 2 % 12 %

Súčasná situácia sa považuje za kritickú.

Slovenské firmy budú mať problém uspokojiť najmä generáciu Y, ktorá príliš často strieda zamestnania.