Benefit pri 13. a 14. platoch zamestnanci ešte nestratia, tripartita si počká na Hegerov plán

Zdroj: www.webnoviny.sk

29.09.2020 Tripartita
Benefit pri 13. a 14. platoch zamestnanci ešte nestratia, tripartita si počká na Hegerov plán

Návrh na zrušenie oslobodenia trinástych a štrnástych platov od sociálnych odvodov by sa mal odsunúť na neskôr. Po pracovnom stretnutí sociálnych partnerov s ministrom práce a sociálnych vecí Milanom Krajniakom (Sme rodina) to na tlačovej besede uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka.

Podľa neho by tento návrh mal počkať na obdobie, keď Ministerstvo financií SR v súlade s plánom obnovy pripraví zmeny v daňovom systéme. Tieto zmeny by podľa Machunku mali priniesť zníženie daňovo-odvodového zaťaženia. „Malo by to ísť v jednom balíku,“ povedal.

Oslobodenie trinástych a štrnástych platov od sociálnych odvodov sa má od začiatku budúceho roka zrušiť. Predpokladá to návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rezort práce a sociálnych vecí pod vedením Milana Krajniaka zrušenie výnimiek pri platení sociálnych odvodov, ktoré v minulom volebnom období presadil predseda SNS Andrej Danko, zdôvodňuje potrebou konsolidácie verejných financií.

Výpadok príjmov počas recesie

Vyplácanie trinásteho a štrnásteho platu oslobodeného od sociálnych odvodov totiž podľa ministerstva práce zakladá v aktuálnom období ekonomickej recesie významný výpadok príjmov v rozpočet verejnej správy. Štrnáste platy majú byť oslobodené od sociálnych odvodov poslednýkrát v decembri tohto roka.

Novela Zákonníka práce zaviedla od mája 2018 čiastočné oslobodenie trinástych a štrnástych platov od daní a odvodov. Trinásty plat bol do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od roku 2018, od dane z príjmov sa oslobodil vlani a od sociálnych odvodov sa mal oslobodiť až od roku 2021.

Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodil od zdravotných odvodov od roku 2018, od dane z príjmov takisto od roku 2018 a od sociálnych odvodov sa oslobodil od minulého roku. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa naďalej platia daň z príjmov, aj sociálne a zdravotné odvody.