Antibyrokratický balíček "Lex korona"

23.06.2020 Monitoring médií
Antibyrokratický balíček "Lex korona"

Sulík chce zachrániť ekonomiku proti byrokratickým balíčkom

Nielen peniaze namiesto gastrolístkov, ale aj úľavy v administratíve či výrobky miestnych farmárov alebo remeselníkov. Takto by mal vyzerať balíček opatrení na záchranu ekonomiky z dielne ministerstva hospodárstva. Viac ako stovka opatrení je známa aj ako "lex korona". "Balík obsahuje opatrenia, ktoré reálne naštartujú slovenskú ekonomiku a výrazne odbremenia podnikateľov od zbytočnej byrokracie a rozviažu im ruky, aby sa v období reštartu ekonomiky mohli sústrediť na svoj biznis," tvrdí komunikačný odbor ministerstva hospodárstva. Konečnú podobu opatrenia chce rezort hospodárstva predstaviť v stredu. A hneď by o ňom mala rokovať vláda v skrátenom legislatívnom konaní. Pôvodne sa o balíčku malo hovoriť už minulý týždeň. Čo-to už prezradil samotný šéf ministerstva hospodárstva Richard Sulík. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 hovoril o zrušení rôznych výkazov, povinnosti vyvesiť reklamačný poriadok či nálepku zákaz fajčenia. Presné znenie však stále nie je známe. Denník Pravda má k dispozícii len pracovnú verziu. Konečnú verziu tak nepoznajú ani tí, ktorých sa bude týkať - teda firmy či odbory. Na tripartite sa totiž o nej ešte nerokovalo. Tá posledná bola venovaná návrhom firiem, odborárov i miest. Známe je len to, že by malo ísť o rýchle zmeny bez tlaku na štátnu kasu. Istý nie je ani počet opatrení. V pôvodnom návrhu ich bolo 161, neskôr 141, po ráznejšom okresaní minulý týždeň ich zostalo 123. Zástupcovia zamestnávateľov hovoria zase o vyše 130 návrhoch. Samotný minister hovoril o 115.

Firmy: bez rokovania

Opatrenia pre lex korona mali podľa hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filovej navrhovať aj firmy. "V stredu sa má materiál schvaľovať, stále nepoznáme finálne znenie tohto balíčka, nevieme, ktoré podnety boli či neboli zapracované," hovorí Filová, hoci priznáva, že ohlásené zníženie byrokracie sa firmám pozdáva. Hovoriť by sa však podľa nej malo skôr o tých pálčivejších témach. Konečnú verziu materiálu mali dostať ešte v piatok, upozorňuje - v pondelok mala totiž o ňom rokovať tripartita. Tá sa ale nekonala. "Rokovanie sa napokon zrušilo, pravdepodobne z dôvodu, že materiál nebol hotový," hovorí Filová. V utorok by o ňom na podnet asociácie malo rokovať predsedníctvo Hospodárskej a sociálnej rady. Filová upozorňuje, že nepôjde o klasické rokovanie tripartity, len o odbornú diskusiu. Je tak podľa nej viac ako otázne, či pre krátkosť času budú prípadné pripomienky z večera do rána vôbec zapracované. "Každé opatrenie, ktoré neprejde sociálnymi partnermi, môže mať dramatický dosah na podnikateľov, tvorbu pracovných miest a celkové obnovenie ekonomiky po kríze," hovorí Filová. To, že o opatreniach nebude riadne rokovanie, považuje asociácia za nešťastné. A tiež nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie.

Odbory: nesúhlasíme

K spôsobu, ako sa lex korona chystá, majú výhrady aj odborári. Ani tí však nemajú konečnú podobu návrhu k dispozícii. Návrhy sa podlá viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov zo dňa na deň menia. Na skrátené legislatívne konanie nevidí dôvod, nejde totiž o "akútne" opatrenia. "Očakávala som jasný strategický rámec, plán a nástroje, ktoré naštartujú a oživia ekonomiku po koronakríze a zabránia ďalšiemu hospodárskemu a sociálnemu prepadu," hovorí Uhlerová. To však opatrenia, ktoré sú v hre, podlá nej nespĺňajú. Prevládajú totiž tie, ako už avizoval samotný minister hospodárstva, čo cielia prevažne na zníženie administratívnej záťaže. Niektoré by okrem toho napriek dušovaniu sa ministra dosah na rozpočet mali alebo by zasiahli do práv odborov či samotných zamestnancov, dodáva Uhlerová.

Čo má zaviesť lex korona:

zánik povinnosti uchovávať cenové evidencie na tri roky,

zrušenie pokuty za mechanické poškodenie a pravopisné chyby bločka,

vrátenie spotrebnej dane pri likvidácii exspirovaného piva,

zrušenie povinnosti mať vyvesený cenník v ubytovacom zariadení,

upraviť povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca pre prácu z domu v oblasti BOZP,

výber medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu,

odoberanie surovín od drobných lokálnych dodávateľov,

zníženie frekvencie povinnosti kalibrácie teplomerov vo vystavených mraziacich boxoch na raz za štyri roky.

ZDROJ: Pravda; 23/06/2020; s.: 7; Zdenka Kollárová