Aké dosahy bude mať brexit? 

03.02.2020 Monitoring médií
Aké dosahy bude mať brexit? 

V nižšie uvedenej ankete si môžete prečítať názory zástupcov podnikateľského sektora na Brexit:

Miroslava Remenárová, hovorkyňa Jaguára Land Rover

Z nášho pohľadu je okamžitou prioritou docielenie dohody o voľnom obchode, aby sa zabezpečil správny budúci obchodný vzťah medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Pokračujeme v takzvanom pohotovostnom plánovaní pre všetky udalosti, pokiaľ sú známe. V tejto fáze nemáme ďalšie informácie, ktoré by sme v tejto súvislosti zverejnili.

Peter Helexa, riaditeľ Slovenskej pošty

V súčasnom stave nepredpokladáme odchod Veľkej Británie bez dohody. Napriek tomu je Slovenská pošta od začiatku roka 2019 pripravená aplikovať opatrenia pre zabezpečenie plnohodnotných medzinárodných poštových služieb v prípade tvrdého brexitu. Slovenská pošta pozorne sleduje vývoj situácie a pripravila sa na zmeny v systéme doručovania a odosielania zásielok, ktoré by bolo nevyhnutné uplatniť.

Michal Lehuta, makroekonóm VÚB banky

Brexit nebude mať na činnosť VÚB veľký vplyv, keďže drvivá väčšina našich klientov je aktívna najmä v Slovenskej a Českej republike. Môžu sa však vyskytnúť prípady, keď pribudne práca pre našich právnikov: napríklad v prípade, že našim klientom sprostredkujeme financie na investície zo Spojeného kráľovstva alebo doň. Otázne tiež ostáva, do akej miery a akým spôsobom budeme môcť naďalej využívať finančné služby lokalizované v Londýne. Avšak toto sa reálne skomplikuje až po konci prechodného obdobia. Vyslovene tvrdý brexit neočakávame. Ak by sa obe strany do decembra na novej obchodnej a investičnej zmluve nevedeli dohodnúť, možné je aj predĺženie prechodného obdobia. Podobne ako sa brexit odložil aj vlani.

Tomáš Malatinský, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení

Brexit bez dosiahnutia dohody by mal rozsiahle dosahy na fungovanie obchodných vzťahov, ktoré by negatívne ovplyvnili aj vývoj slovenskej ekonomiky. Veľká Británia sa v minulom roku podieľala šiestimi percentami na celkovom vývoze Slovenska. Je tak naším ôsmim najväčším exportným a 12. importným partnerom. Slovensko pocíti aj dosahy na rozpočet únie - ak Británia odíde bez dohody, tak únia nezíska žiadnu platbu. Chýbajúce príspevky hneď po brexite prinesú ostatným členským krajinám vyššie záväzky, respektíve zníženie výdavkov.

Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

V prechodnom období z hľadiska podmienok vzájomného obchodu nedôjde k žiadnej zmene. Do konca roka 2020 nastáva kľúčové obdobie z hľadiska nastavenia rámca pre budúce vzťahy. Krajná možnosť riešenia je úprava vzťahov podľa podmienok Svetovej obchodnej organizácie s negatívnym vplyvom alebo úplná liberalizácia vzťahov. Komora a slovenské firmy očakávajú takú formu dohody, ktorá nezhorší prístup na vzájomné trhy.

Zdroj: Pravda, 31/01/2020; s.: 5