Päť sociálnych opatrení s maximálnou prioritou vytýčila vláda na rok 2017. Zamestnancov čaká zvýšenie minimálnej mzdy a rodičia dostanú vyššiu materskú dávku. Vláda zároveň sprísni pravidlá pre nezamestnaných, aby jasne oddelila tých, ktorí chcú pracovať, od tých, čo len poberajú dávky. Starodôchodcovia sa napokon dožijú nového prepočítania dôchodkov a ľudia, ktorí sa starajú o ťažko chorých príbuzných, dostanú vyšší opatrovateľský príspevok.
Minimálna mzda by mala dosiahnuť 500 eur, a to už v priebehu dvoch rokov. Hoci premiér Robert Fico ešte v sobotu na sneme Smeru avizoval takéto zvýšenie minimálnej mzdy až na rok 2020, nakoniec chce 500-eurovú latku pokoriť už za dva roky. „Ekonomike na Slovensku sa darí a chceme, aby ľudia čo najviac tento ekonomický rast aj reálne pocítili,“ zdôraznil včera. Takúto ambíciu, teda zvýšiť minimálnu mzdu zo 435 eur v roku 2017 na 500 eur počas dvoch rokov, považuje za reálnu aj minister práce Ján Richter.
Ten o tejto sume rokoval už aj na Hospodárskej a sociálnej rade. „Situácia je pre to adekvátna, lebo aj zamestnávatelia majú záujem na tom, aby ľudia pracovali,“ povedal. Vyššia minimálna mzda motivuje. „Sme v situácii, keď zamestnávatelia majú problém získať pracovníkov,“ konštatuje minister. Dodáva, že politiku zamestnanosti nie je možné riešiť bez toho, aby sa pravidelne nezvyšovala minimálna mzda.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení upozorňuje, že toto zvyšovanie spôsobuje medzi zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov každoročnú rivalitu. „Navrhujeme preto zaviesť nový mechanizmus, na základe ktorého by sa minimálna mzda zvyšovala pravidelne na základe vopred stanovených ukazovateľov,“ objasňuje Miriam Špániková, hovorkyňa asociácie. Zamestnávatelia by tak podľa nej zároveň vedeli predvídať svoje mzdové náklady. Druhou možnosťou, ktorá by zamestnávateľom kompenzovala výdavky na avizované zvýšenie minimálnej mzdy, by bolo podľa nej zvyšovanie „odvodovej odpočítateľnej položky“ alebo zníženie odvodov pre túto skupinu zamestnancov. „Tento zámer by mohol zvýšiť motiváciu zamestnávateľov vytvárať nové pracovné miesta pre nízkopríjmových zamestnancov,“ argumentuje Špániková.
Rozhodnutie urýchliť zvýšenie minimálnej mzdy prekvapilo prezidenta Konfederácie odborových zväzov Jozefa Kollára. Podľa neho to pomôže najmä nízkokvalifikovaným zamestnancom. Tých je na Slovensku asi 100-tisíc. „Každý rok by sa mohla minimálna mzda zdvihnúť asi o 30 eur,“ mieni Kollár. Pre neho je najdôležitejšie, že sa dostávame nad hranicu chudoby. Myslí si, že zvýšenie minimálnej mzdy pomôže aj firmám, kde sa pracuje za vyššiu ako minimálnu plácu. „Odborárom to pomôže pri kolektívnom vyjednávaní tým, že sa budú snažiť rozdiely medzi tarifami dodržať aj po zvýšení minimálnej mzdy,“ dodáva Kollár. Zvýšená minimálna mzda by totiž mohla vytlačiť nahor aj ostatné tabuľkové platy, aby sa tak medzi nimi udržal určitý rozdiel.
Rezort sociálnych vecí by mal v budúcom roku riešiť aj rozdiely medzi dôchodkami tzv. starodôchodcov a dôchodkami priznanými po 31. decembri 2003. Takmer 100-tisíc ľuďom by tak mala penzia narásť v priemere o 50 eur. Minister Richter pritom upozornil, že zvyšovanie sa bude riešiť individuálne.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR vyzýva vládu, aby na štvrtkovom (18. 2.) zasadnutí schválila dodávku ruských vakcín Sputnik…
Čítať viacAsociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR sa pozerá na prijaté zmeny v oblasti stravovania s obavami. Uviedla to tlačová…
Čítať viacOrganizácie tiež vládu vyzývajú na intenzívnejšiu a predvídateľnejšiu komunikáciu. Zamestnávateľské organizácie – Asociácia priemyselných zväzov, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení,…
Čítať viac