Zostanú obchody v nedeľu zatvorené?

Zdroj: www.cas.sk
Koniec nedeľných nákupov! Presne to požadujú vysokí hodnostári jednotlivých cirkví, ktorí sa spojili a plánujú tlačiť na zákonodarcov, aby ľuďom dopriali voľnú nedeľu.

Z ich stretnutia vzišlo vyhlásenie o sviatočnom dni, ktorým chcú otvoriť diskusiu o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. Jednoducho povedané, obchody by posledný deň v týždni mali zostať zatvorené. Má to šancu na úspech?

Rodina je základ spoločnosti. A aspoň v nedeľu by mala byť spolu. Taký je základný odkaz cirkevných predstaviteľov, ktorí vyzvali predstaviteľov verejného života, zákonodarcov a ďalších k tomu, aby začali diskutovať o prísnejšej regulácii nedeľného predaja. Dnes je totiž na Slovensku zákonom prikázané oddychovať len počas Veľkonočnej nedele, Štedrého dňa, Prvého sviatku vianočného a na Nový rok. „Veľkú škodu rodinám spôsobuje čoraz väčšie zotieranie rozdielu medzi pracovnými dňami a dňom pracovného pokoja. Sú to najmä ženy-matky, ktoré nedeľu prežijú v obchodných prevádzkach,“ píše sa v stanovisku podpísanom čelnými predstaviteľmi cirkví na Slovensku. Náboženskí predstavitelia však neplánujú robiť konkrétny výpočet prevádzok, ktoré by mali zostať zatvorené.

 

S nedôverou sa na takéto plány už tradične pozerajú aj obchodníci a podnikatelia. „Rozhodnutie, či bude v nedeľu obchod otvorený alebo zatvorený, by malo zostať predovšetkým na samotných podnikateľoch,“ povedala Miriam Špániková z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.

 

Ako je to v okolitých krajinách?

Česká republika – Obchody musia byť zatvorené počas štátnych sviatkov.

Poľsko – U našich severných susedov nenakúpite len počas štátnych sviatkov.

Rakúsko – Maloobchodný predaj je počas sviatkov a v nedeľu zakázaný.

Maďarsko – Zákaz nedeľného predaja zrušili pre nevôľu verejnosti.

Ďalšie články

Všetky články v tejto kategórii