Problém zamestnávateľov s hľadaním pracovnej sily sa v závere svojej vlády pokúsil riešiť Smer-SD tzv. duálnym vzdelávaním. Oživením modelu z minulého storočia sa má zlepšiť situácia na trhu práce.
Jeho oživenie plánuje strana pomocou toho, čo už začali. Ako informoval jej zástupca Branislav Ondruš, systém duálneho vzdelávania by v rokoch 2016/2017 mal zapojiť takmer 400 podnikov a viac ako 2800 žiakov.
Podľa Andreja Danka (SNS) však na trhu práce budú ešte ďalšie problémy. Už len v súvislosti s príchodom automobilky Jaguar-Land Rover vidí šéf národniarov nezrovnalosti v oblasti umiestnenia, neprehľadných investičných stimulov či nedostatku pracovnej sily a jej vzdelania.
Hrozí tak, že do automobilky bude treba priviesť pracovníkov z cudziny. „Už teraz pracujú v automobilkách Rumuni cez personálne agentúry,“ povedal Danko.
Ako uviedol, Slovensko potrebuje v tejto oblasti reformy, aby sa docielilo oživenie pracovného trhu. „Nemôžeme byť donekonečna údržbári štátu, potrebujeme systémové reformy školstva,“ uviedol predseda SNS.
Zároveň kritizoval školy, ktoré si získali povesť tovární na tituly. „Mám strach vôbec pozvať na pohovor niekoho z týchto regionálnych škôl, ktoré vznikli na zelenej lúke,“ dodal.
Podľa podpredsedu Most-Híd Ivana Švejnu treba byť na školy prísnejší. „Škola, ktorá vyprodukuje človeka, ktorý sa nezamestnaná, má skrachovať,“ povedal Švejna.
Školstvo by vzpružila rázna finančná injekcia. „Bez výraznej investície do školstva sa nepohneme. Nastal čas na takúto investíciu. Keď sa pozrieme na stav ekonomiky, nastala aj príležitosť,“ vysvetlil podpredseda strany #Sieť Miroslav Beblavý.
K ľahšiemu zamestnávaniu by okrem vzdelávania malo pomôcť zníženie daní. #Sieť aj SaS plánujú znížiť daňové zaťaženie, čo by malo následne pomôcť zamestnanosti. Zrušiť navrhuje aj daňové licencie.
„Navrhujeme, aby sa znížili odvody na hlavu o 500 eur pre zamestnávateľov a živnostníkov,“ uviedol Beblavý.
Nižšie dane ponúka aj SaS. „Štát by mal vyberať čo najmenej z toho, čo ľudia vyprodukujú,“ hovorí Jana Kiššová.
Vytvorením 15 percentnej rovnej dane by malo zlacnieť zamestnávanie a dať tak prácu väčšiemu množstvu ľudí. Ešte zlepšiť systém zamestnávania by sa dosiahlo liberalizovaním zákonníka práce. Podpredsedníčka SaS kritzuje aj to, že ak chce zamestnávateľ prijať nového zamestnanca, musí vyplniť 84 papierov.
Byrokratizácia a vysoké zaťaženie odvodmi robia vrásky aj zamestnávateľom. Hoci sa Slovenskej ekonomike darí, v tomto vláda zaháľala, potvrdil prezident AZZZ Tomáš Malatinský.
„Podnikateľské prostredie nezaznamenalo až také zlepšenie,“ zhodnotil.
Zamestnávatelia si žiadajú lepšiu vymáhateľnosť práva, zníženie zaťaženia daňami a administratívou – čomu sa vláda podľa AZZZ takmer vôbec nevenovala.
Problémy živnostníkov, malých a stredných podnikateľov vníma asociácia naliehavo – ide totiž o kostru slovenskej ekonomiky a trhu práce.
Uvoľnenie covidových opatrení rozviazalo ruky aj v organizovaní porád Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Rokovanie Predstavenstva SPPK sa 11. mája…
Čítať viacUtečenci sa najviac hlásia na menej kvalifikované pozície. Zamestnanie im komplikuje jazyková bariéra a administratíva. Náš trh práce ich potrebuje….
Čítať viacPracujúci od mája dostávajú na stravu vyššiu sumu. Dotácia im však nepostačuje. Reštaurácie museli pre zdražovanie zvihnúť ceny. Populárny hostinec…
Čítať viac